Home / Tarih / Yuval Noah Harari Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi

Yuval Noah Harari Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi

Hayata dair her şeyi sorgulayan ve özellikle insanlık tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen insanların önce Sapiens kitabını ardından da Homo Deus kitabını okuması gerekiyor.

Yazarın sorular sorarak sizleri düşüncelere boğması ve bu soruların ardında yatan gerçekleri fark etmenizi sağlaması düşünce dünyanızda bir devrim niteliği taşıyacak.

Bu kitabı okurken gerçekte Sapiens’in kim olduğunu ve hümanizmin nasıl dünya genelinde kabul gören bir din haline geldiğini kavramış oluyorsunuz.

Kitabı okuduğunuz zaman zorlu bir yolculuğun sonuna gelmiş gibi hissedeceksiniz. İnsanlığın yavaş yavaş kendi sonunu getirmeye çalıştığını bunu yaparken de ne kadar bilinçsizce hareket ettiğini öğrenme imkanı bulabileceksiniz.

İnsanı diğer yaratıklardan ve varlıklardan ayıran yüksek zekasının aslında kendisi için de büyük bir tehdit unsuru olduğunun bilincine varmayı anlatmaya çalışıyor.

Sapiens Kadar Etkileyici Bir Eser

Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari ilk kitabında insan türü hakkında detaylı bilgiler vermiş ve bu türün dünyaya nasıl bir egemenlik kurduğundan bahsetmişti. Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi isimli eseri ise Sapiens kitabının devamı niteliğinde olup insanlara yine çarpıcı bilgiler vermeye çalışıyor.

Geleceğe ilişkin öngörüleri ile yarını detaylı bir şekilde ele alan yazar insanların ölümsüzlük, tanrısallık ve mutluluk gibi kavramların peşinde yaptığı yolculuğu bilim ve felsefe ışığında inceliyor.

Bu çalışmalarının ışığında ise insanın gelecekte çok farklı bir türe yani bir Homo Deus’a evrildiği bir geleceğin kurgusunu sunuyor. İnsanlığı gelecekte neler bekliyor sorununda cevabını en yalın şekli ile veriyor.

Yazarın ilk kitabını okuyanlar Homo Deus kitabından da aynı hazzı alacaklar. Yazarın kitapta sorduğu ve okuyucuyu önemli çıkmazların içerisine sokan önemli sorularından biri de ilk etapta önemsiz bir hayvan olan Homo Sapiens’in ileride tanrılar katına ulaşmak için yaptıkları ile kendi sonunu mu hazırlıyor?

Sapiens nasıl bu kadar evrenin kendi çevresinde döndüğü bir inanca sığındı? Sapiens eserinden sonra sizi oldukça derin düşüncelere sevk edecek olan Homo Deus eseri kapsamlı bir çalışmanın ürünü denilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir