Home / Kişisel Gelişim & İnsan ve Toplum / Tüfek, Mikrop ve Çelik (Ciltli) Jared Diamond
Tüfek, Mikrop ve Çelik (Ciltli) Jared Diamond

Tüfek, Mikrop ve Çelik (Ciltli) Jared Diamond

Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyesi olan Jared Diamond bu kitabında Dünya’da yaşanan adaletsizliği kaleme alıyor. Diamond’a göre yeryüzünde bulunan topluluklar coğrafi koşullara bağlı olarak büyüme ve gelişme fırsatı bulmaktadır.

Araştırma bölgesinde incelemelerde bulunan bilim adamı bölgede bulunan Yali’nin “Diğer bölgelerdeki insanların kargo sayısının fazla olduğu fakat kendilerinin kargo sayılarının az olduğu” sorusuna cevap arıyor.

 Tarihi Süreçte Devletlerin Gelişimi

Tüfek, mikrop ve çelik (ciltli) devletlerin gelişmeleri için belirli silahları olması gerektiği ve bu silahların etkin şekilde kullanımı ile birlikte geliştikleri anlatılıyor.

Savaş meydanında sayısal üstünlük kuran orduların gerekli silahları olmadığı ve bu nedenle küçük çaplı gruplara yenilgisi anlatılıyor.

Tarihi süreçte gelişmek isteyen toplulukların icat ettikleri silahlar ile güçlü ordular kurdukları ve yendikleri devletleri ya da grupları kendilerine bağımlı hale getirmektedir.

Hastalıklara Karşı Dirençsiz Toplumlar

Tüfek Mikrop ve Çelik isimli kitapta gelişen toplumların etkili silahlara sahip olmalarının dışında belirli bölgelerde görülen hastalıklara karşı dirençli olan toplulukların bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemi gelişmeyen topluluklara hastalıklarını bulaştırır.

Böylece yeterli gelişmişliğe sahip olmayan ülkeler bulaşıcı hastalıkların etkisi ile yok oluşu anlatılıyor. Kısaca dünya geneli adil bir toplum yapısından söz etmek mümkün değildir.

Çünkü coğrafi koşulları gereği şanslı yapıda bulunan topluluklar ve gruplar tarihi süreçte hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Diğer topluluklar ise gelişen bu topluluklara bağlılığı kitapta ele alınıyor.

Check Also

Beynine Format At M. Barış Muslu

Beynine Format At M. Barış Muslu

Beynine Format at kitabında yazar sağlık, mutluluk, başarı gibi tüm hedeflere ulaşabilmek için beyninize format …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir