Home / Edebiyat / Tek Kanatlı Bir Kuş Yaşar Kemal
Tek Kanatlı Bir Kuş Yaşar Kemal

Tek Kanatlı Bir Kuş Yaşar Kemal

Tek Kanatlı Bir Kuş, terk edilmiş bir kasaba olan Yokuşlu’ya girmeye çalışan birkaç insanı ceviz ağaçlarının altında toplayan kısa bir romandır. Yokuşlu ise kimsenin tam anlamı ile hatırlamadığı bir şekilde terk edilmiş ve iyice ıssız bir kasabaya dönüşmüştür.

Ama Yokuşlu’nun neden terk edildiğine dair efsaneler dönüp dolaşmaktadır. Karakterlerimiz de zaten bu anlatılan efsanelerden korktuklarından dolayı kasabaya girmeye cesaret edemiyorlar.

Kitabın Konusu

Hikayemiz öncelikle posta müdürü Remzi Tavdemir ve eşi Melek Hanımın uzun ve zorlu tren yolculuğunu anlatarak başlamaktadır. Neden olduğunu bilemem ama çoğumuza tren yolculukları huzur dolu geçmiştir.

Yıllarca tayinlerle oradan oraya sürüklenen posta müdür Remzi bey ve eşi Melek hanım bu durum aynı değildir. Çünkü tam bir yere alıştım derken tayinleri çıkıyor ve alışkanlıklarını geride bırakarak yeniden başlamak üzere başka bir yere gidiyorlar.

Başka bir ev, başka komşular, başka insanlar, kısacası her şeyi bambaşka olan bir yere gidiyorlar. Özellikle karakterimiz Remzi Bey için işleri zorlaştıran detay ise;

Yeni evden de korkardı. insan öyle vırt zırt, ha deyince eve alışamıyor ki… Trende uyurdu da başını tahtaya dayayıp, mışıl mışıl, yeni bir evde öldürallah uyuyamazdı. Bir haftada, bazen de bir ayda alışırdı. Ölümdü, onun için bu atanmalar. Ömürleri yollarda tükenmişti. Bitli, sirkeli, pireli uyuz demir yollarında… İşte böyle istasyon kapılarında…

Adamcağız yerden göğe kadar haklı maalesef memuriyetin olumsuz yönlerinden biri de bu atamalar oluyor. Ancak Remzi Beyin bu kadar endişelenmesine gerek yok çünkü, daha o evin bulunduğu kasabaya dahi giremeden girişinden biraz uzakta ceviz ağaçlarının altında konaklamak zorunda kalacaklar.

Kasaba hakkında dilden dile dolaşan efsaneler onları da korkutmuş ve birisi geçene kadar yolun kenarında beklemeye karar vermişlerdi.

Anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi yazarımız Yaşar Kemal, bu eserinde oldukça samimi bir Anadolu ağzı kullanmaktadır. Bu da okuma deneyiminizi daha akıcı bir hale getiriyor, zaten kısacık olan bir kitap bu akıcılıkla daha da kısa geliyor.

Toplumsal korkuyu Anadolu ağzı ve motifleri ile okumak gerekten güzel bir deneyimi yaşatabilir. Sizlerinde bu deneyimi, bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederim.

Check Also

itiraf-profil

İtiraf-İskender Pala

Konstantinopolis’in  İstanbul isminini aldığı yıllar. Hristiyanların büyük Kartal diye andıkları  Fatih’in iline alimleri çağırmaktan büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir