Home / Edebiyat / Sol Ayağım Christy Brown
Sol Ayağım Christy Brown

Sol Ayağım Christy Brown

Christy Brown tarafından kaleme alınan kitap, büyüleyici ve eğlenceli bir içeriğe sahiptir. Gerçek hayatla yakından ilişkisi olan kitapta ana kahraman yazarın kendisidir.

Doğuştan beyin felcine sahip olan ana karakter hayal gücünü de kullanarak, kendi yaşam öyküsünü kitapta işliyor. En çok satanlardan biri haline gelen kitapta, ana karakter Brown’un çocukluğunda okuma, yazma, daktilo kullanma ve resim yapmayı nasıl öğrendiğini anlatıyor.

Karakterin, hayatı boyunca sol ayağına bağımlı olduğu ve sol ayağını kullanarak yaşamını sürdürdüğü anlatılıyor.

Christy Brown Muhteşem Bir Anneye Sahiptir

Kitabın ana karakteri olan Brown’un annesi mükemmel bir kişiliğe sahiptir. Çocuğunun sol ayağını kullanarak harika bir hayata sahip olabileceğinin farkına varır ve ona yardımcı olmaya başlar.

Annesinin büyük desteği ve yardımlarıyla beraber, Brown, alfabeyi öğrenir ve ilk kelimesi ise ‘’anne’’dir. Sol ayağını kullanarak harfleri yazmaya başlar ve zamanla resim yapmayı da öğrenir.

Hayatını sol ayağına bağlı olarak geçiren Brown’un hayatında en önem verdiği şey oyuncak arabasıdır. Oyun oynarken ve bir yere giderken bu oyuncak arabasını yanından ayırmaz.

 

Kitap Tanıtım Metni

Doğuştan beyin felçli olan Christy Brown, konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu. Ama zekâsı ve cesareti onun okuma ve yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenebilmesini, hatta bu kitabı yazabilmesini sağladı.

Christy Brown, kendi yaşam öyküsünü kaleme aldığı bu kitabında bütün bunları öğrenebilmek için sol ayağını kullanarak nasıl büyük bir mücadele verdiğini ve hayata nasıl tutunduğunu anlatıyor.

Yazarın, bu kitabın devamı niteliğinde sayılabilecek “Her Gün Hüzün” adlı başka bir kitabı daha bulunuyor. Sol Ayağım, Christy Brown’ı Daniel Day-Lewis’in canlandırdığı aynı adlı, çok başarılı bir filmle beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

Büyüleyici ve eğlenceli… Okuyana ilham veriyor.

Irish Times

Bir cesaret hikâyesi…

– Sunday Times –

Check Also

Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş

Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş

Yazarın ilk Kuşlar Yasına Gider kitabını okumuştum, konu hakimliğine ve betimlemelerine hayran kalmıştım. Gecenin Gecesi, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir