Home / Edebiyat / Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabına Dair Bilinmeyenler
Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabına Dair Bilinmeyenler

Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabına Dair Bilinmeyenler

Salinger’in zaman içerisinde kült bir eser haline gelen kitabı Çavdar Tarlasında Çocuklar’a dair bilinmeyenler ile en çok okunanlar listelerinde her zaman var olmasının sebebini okuyacağız.

1985 yılında ana dilinde ilk kez yayınlandı. Kitapta sıklıkla argo bir anlatıma sahip olduğundan Amerika’da zaman zaman yasaklanmıştır. The New York Times Best Seller listesinde haftalarca kalmayı başarmıştır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabı Bilinmeyenleri

salinger

Dünyada 65 milyondan fazla satması ile sıralamasını hiç kimselere kaptırmayan kitap okuyanlara ilk başlarda sıkıcı gelmesi ilerledikçe iki günde bitirilecek bir akıcılığa sahip okunması gereken büyük kitaplardan biridir.

  • Her geçen gün dünyanın her yerinde bir kopyası satılan kült bir eserdir
  • Çavdar tarlasında çocuklar kitabı her gün dünyada 685 adet kopyası satılan bir kitap
  • 1946 yılında salinger The New Yorker dergisine Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının tefrikasını istemiş fakat dergi editörleri tarafından bu isteği reddedilmiştir.Kitabın baş kahramanı olan  Holden Caulfield inandırıcı bulmadılar
  • Kitap Ahlaki sebeplerden ötürü bir çok kez sansürlendi
  • 1978 yılında kitabın kominizim anlattığı sebebi ile Washington da yasaklandı
  • Takvimler 1981 yılını gösterdiğinde Amerika’da en çok yasaklanan ve sansürlenen kitap oldu
  • John Lennon’a suikast düzenleyerek öldüren Mark David Chapman  tutuklanırken Çavdar tarlasında Çocuklar kitabını okumaktaydı Kitabın baş kahramanı Holden Caulfield karakterini benimsediğini Lenonu vurma sebebini bu kitabı herkese okutmak amacı ile gerçekleştirdiğini söyledi
  • Kitapta kofti sözcüğü 35, çılgın 77, Allahın cezası 245 kez kullanmasına rağmen mutlu kelimesi sadece 2 kere kullanılmıştır
  • Salinger’in babası onu ticareti gelişmesi için İkinci Dünya Savaşı öncesinden Avusturya ya gönderen et tüccarı idi. Bir ay geçmeden Salinger hem etten hemde nazilerken kaçarak ülkesine geri döndü bizlerde çağımızın en iyi yazarı ile tanışabildik

Çavdar tarlasında çocuklar kitabı berbat etmek kelimesi günlük konuşma dilinde popülerlik kazanmıştır. Yasaklara rağmen hala dümnyanın en çok tartıştığı ve okuduğu kitap olarak başarıyı yakalayan yazarı tebrik ediyoruz.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabı özeti

cavdar-tarlasinda-cocuklar

Holden gitmekte olduğu yatılı okuldan noelden birkaç gün önce atılır. Okuldan derslerinin kötü olması yüzünden atılmıştır. Atıldıktan sonra ailesinin yanına gitmek yerine okulda eskiden tarih öğretmenliği yapan Mr. Spencer’ın yanına gider. Ama Mr. Spencer’ın yanında da rahat edemez ve yurda gider. Yurda gittikten sonra yurtta bulunan tüm arkadaşları ile küfürlü bir şekilde tartışıp oradan da uzaklaşır.
New York sokaklarında alkollü bir şekilde gezmeye devam eden Holden etrafındaki kimseyi, sevmediğini söyler. O geceyi geçirmek için bir otel ve kadın satıcısı bulur. O gece de işleri yolunda gitmemeye devam eder.

Sabah olduğunda eski sevgilisi olan Sally Hayes ile tekrar görüşmeye başlar. Ama Sally ile de işler yolunda gitmez ve bir çok küfürle ondanda uzaklaşır. Bu olaydan sonra kız kardeşi olan Phoebe’yi görmeye gider. O anda ailesi evde yoktur. Kızkardeşi ona elindeki paraları verir ve Holden evinden tekrar ayrılır.

Holden okulundan tanıdığı hoca olan Mr. Antolini ziyaret eder. Ondan bir çok öğüt alan Holden hocasının evinde uyuya kalır. Uyandığında ise hocasının onun yüzünü okşadığını far keder. Bu olaydan dolayı hocasının eşcinsel olmasından şüphelenen Holden o gece oradan da kaçar ve bir tren istasyonuna gider. Orada uyumaya devam eder. Sabah uyandığında başka bir hayat kurmadan önce kardeşinden aldığı parayı geri vermek ister. Phoebe’nin okuluna gider ve derste olan kızkardeşi için onu müzede beklediğini söyleyen bir not bırakır. Phoebe ise abisinin kaçma isteği doğrultusunda onunla beraber gitmeyi planlamaktadır. Ama Holden bunu kabul etmeyerek kız kardeşi ile güzel bir gün geçirir. Ardından kaçmaktan vazgeçer.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabına Hayranlık Uyandıran Alıntılar

cavdar-tarlasi-kitap-soz

”İnsanlar bazen , bir şeyin tümüyle doğru olduğunu sanırlar.”

“Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir. Ama öylesi pek bulunmuyor.”

“Hayat, tabii ki bir oyundur, evladım. Hayat, kurallara göre oynanması gereken bir oyundur. ”
“Evet, efendim. Öyledir, biliyorum.”
Oyunmuş, kıçımın kenarı. Oyun öyle mi? Tüm asların bulunduğu takımdaysan, oyun o zaman, tamam; kabul ederim. Ya öteki takımdaysan, as oyuncu filan yoksa, oyunla ilgisi kalır mı bunun? Hiç yani. Yok oyun moyun.

“Ona kartopunu kimseye fırlatmayacağımı söyledim, ama bana inanmadı. İnsanlar size hiç inanmıyorlar zaten.”

”Bir şeylere üzülüyorsam, tuvalete gitmem gerekse bile gitmem. Üzülmekten gidemem. Üzülmeyi bırakıp gidemem.”

”Zaten bütün geri zekalılar kendilerine geri zekalı denmesinden nefret ederler.”

‘Kimse değişmezdi. Değişen tek şey siz olurdunuz. Çok büyümüş olmanız filan değil demek istediğim. Tam olarak o değil yani. Yalnızca değişmiş olurdunuz.”

Alıntı: Çavdar Tarlasında Çocuklar

Check Also

bir-iz-birak-kitap-özeti

Bir İz Bırak

Dünyayı kafanızdan silip atın, yeni bir dünya dünya düşünün ve orada yaşadığınızı varsayın. Kafamızda silip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir