Home / Edebiyat / Şair Evlenmesi Şinasi
Şair Evlenmesi Şinasi

Şair Evlenmesi Şinasi

Edebiyatımızdaki ilk tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi İbrahim Şinasi’nin 1860 yılında Tercüman-ı Ahval’da tefrike edilen ve ardından kitap olarak basılan töre komedisi tarzında tek perdelik piyestir.

Şair Evlenmesi, Türk edebiyatında yayımlanan batılı tarzda ilk tiyatro eseri olarak kabul edilmiştir. Belirli bir metne dayanmayan, oyuncuların doğaçlama yaptıkları tuluat tiyatrosundan, konunun metne dayalı olarak giriş, gelişme, sonuç biçiminde aktarıldığı yeni bir tiyatroya geçiş bu eser ile olmuştur.

Eser görücü usulü evliliğin sakıncalarını konu almış, geleneksel Türk tiyatrosunun izlerini taşımıştır. Sade bir konuşma dili ile yazılmıştır. Oyundaki kişiler ise dönemin toplumsal yapısını yansıtan gerçekçi karakterlerdir.

Aynı zamanda şair Evlenmesi klasik Fransız tiyatrosunun ve özellikle Moliere’in etki ve izlerini de taşımaktadır. Dolmabahçe Saray Tiyatrosunda sahnelenmek üzere, Sultan Abdülmecid tarafından ısmarlandığı söylenmekte ancak oyunun sarayda oynandığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Yayınlanması ve Sahnelenmesi

Şinasi’nin eseri iki perdelik bir tiyatro eseri olarak kaleme alınmıştır. Ne yazık ki kendi elleriyle ilk perdeyi ortadan kaldırmak zorunda kaldığından ikinci perde 1860 yılında Tercüman-ı Ahval’ın 2.3.4.5 sayılarında tek perde olarak yayımlanmıştır.

1873 yılında şairin ölümünden sonra Mehmet Tayfur adında bir kitapçı tarafından Selanik’te kitap olarak basılmıştır. Eser gazetede tefrik edildiğinde de, kitap olarak basıldığında da fazla ilgi görmemiş alay konusu olmuştur.

Şair Evlenmesi piyesi Türkçe’de noktalama işaretlerinin kullanıldığı ilk eserlerden biridir. Şinasi eserde üç noktalama işareti kullanmıştır, yay, kısa çizgi ve nokta. Bu işaretleri ise hangi amaçla kullandığını eserin başında açıklamıştır.

Check Also

itiraf-profil

İtiraf-İskender Pala

Konstantinopolis’in  İstanbul isminini aldığı yıllar. Hristiyanların büyük Kartal diye andıkları  Fatih’in iline alimleri çağırmaktan büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir