Home / Çocuk & Gençlik / Ölümsüz Aile Natalie Babbitt
Ölümsüz Aile Natalie Babbitt

Ölümsüz Aile Natalie Babbitt

Yazar Ölümsüz Aile, başlıklı romanı ile ölümsüzlük konusunu işlemektedir, fakat herkesin arzuladığı bir şekilde değil, tam tersi istenmeyen yönlerini göstererek. Kitap aynı zamanda Jorge Luis Borges’in “Ölümsüz” kitabına benzemektedir.

Borges’in ana karakteri de ölümsüzlük veren bir nehirden su içer ve sonsuz bir yaşama kavuşur. Fakat bir kaç asır sonra herkesin arzuladığı bu ölümsüzlükte kurtulmak ister ve şöyle düşünür. Bir yerlerde ölümsüzlük nehri var ise bundan kurtulmak için ölümlü olmayı veren bir nehrin de olması gereklidir.

Natalie Babbitt, Ölümsüz Aile, romanında Tuck ailesinin bir ormandaki pınardan su içmelerini ve sonrasında başlarından geçen ölümcül olayları ortaya koyan sebebi merak etmelerini anlatırlar. Daha sonra bu pınardan kedileri hariç herkesin su içtiğini ve o günden sonra kedileri hariç hiç birinin yaşlanmadıklarını fark ettikleri anları kaleme alır.

Ölümsüz Ailenin Gizemi

Ölümsüz Aile o ırmaktan su içtikten sonra ölümsüzlüklerini yıllarca gizleyerek yaşamaya devam etmişlerdir. Çocukları ise farklı yerlere gitmeye başlamış ve böylelikle sadece on yılda bir görüşmeye başlamışlar. Yıllarca ölümsüzlüklerini bir sır gibi saklayan Tuck ailesi, ölümsüzlük veren o ırmaktan kimseye bahsetmedikleri gibi ondan faydalanmaya da çalışmamışlar.

Bunun nedeni ise kendilerini ne ölümsüzlükle lanetlenmiş gibi kötü hissetmemeleri ne de ölümsüzlük lütfedilecek kadar çok iyi insan olduklarını düşünmemeleridir. üstelik başkalarının da bu sudan içerek ölümsüz insanların çoğalmasını da istemiyorlar.

Fakat bir gün bu ırmağı biri görür ve su içmeye çalışır. Çocuğun ismi Winnie’dir. Tuck ailesinin en genç çocuğu Jesse bu ırmaktan su içerken Winnie görür ve o da içmeye kalkışır. Daha sonra Tuck ailesi bu çocuğa hem sırlarını hem de bu sudan neden içmemesi gerektiğini anlatmaya çalışırlar.

Check Also

Anlatsam Film Olur Kral Şakir Varol Yaşaroğlu

Anlatsam Film Olur Kral Şakir Varol Yaşaroğlu

Kitapta Varol Yaşaroğlu tarafından eğlenceli bir ailenin hikayesi anlatılır. Aslan ailesi oldukça farklı ama bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir