Home / Edebiyat / Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez
Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk okuyucuyu romana hızla bağlayan ve beklenmeyen bir başlangıç ile açılış yapmaktadır. Akıllardan kolayca silinmeyecek bu hikaye fazlası ile merak uyandırıcı ve etkileyici bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

ilk tahlilde olayları ön planda tutan Gabriel Garcia Marquez, karakterlerini de işlediği olay bağlamında ele almaktadır. Bu genel tutumun aksine kimi kısımlarda da karakterlerini olayların önüne almayı tercih etmektedir.

Nobel ödüllü Marquez’in alamet-i farikası bu noktada ortaya çıkmaktadır. Aynı anda hem güçlü karakterler hem de güçlü olay örgüsü kurmayı ustalıkla başarıyor, bu durum da okuyucu için önemli noktalardan biri olan inandırıcılığı arttırıyor.

Gabriel Garcia Marquez, ufak ayrıntılara dikkat eden yazarlığı sayesinde dört dörtlük bir dünya kuruyor ve okuyucuya kalan yalnızca iki şey oluyor, durmaksızın şaşırmak ve hayran kalmak.

Kitabın Ana Fikri

Kolera Günlerinde Aşk’ın başarılı anlatımı ve kurgusal dizilimi yanında, bir roman için vazgeçilmez unsurlardan biri olan teması açığa çıkmaktadır. Her satırına, her harfine maddi anlamda da sayfaların liflerine aşkın zerk edildiği bir kitap Kolera Günlerinde Aşk.

Aşkı en iyi anlatan yazarlardan olan Marquez, aşkı hayattaki haliyle, en canlı, en gerçek, yabani, vahşi, duygusal, maddi, bedensel, hazin, ruhsal, uçarı, ihanetlerle örülü nefes alan bir aşk öyküsü sunmaktadır bizlere.

Ulaşılmaz bir aşk sunmasının yanı sıra imrenilecek bir aşkı anlatmıştır aslında. İşte temanın sihirli tozunu burada serpiyor yazar.

Aslına bakarsanız yaşadığımız aşklar, hayatın dışarıdan bakınca sıradan gözüken aşkları, işte asıl aşklar onlardır. Ulaşılmaz aşk ütopyasını çatır çatır çökertiyor yazar, usta kalem darbesiyle.

Herkese ısrarla tavsiye ederim. Ölmeden önce okumanız gereken o çok kıymetli kitaplardan biri de Kolera Günlerinde Aşk romanı olmalıdır.

Check Also

Albert Camus Sisifos Söyleni

Albert Camus Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni, Albert Camus’un 1942 yılında yayımladığı felsefi bir denemedir. intihar ve özellikle saçma kavramını inceleyen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir