Home / Edebiyat / Horacio Quiroga: Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri
Horacio Quiroga: Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

Horacio Quiroga: Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

Horacio Quiroga Uruguaylı yazar Latin Amerikanın Poe’su olarak isimlendiriliyor. Yazar tüm yaşamı boyunca vahşi ölümün etkisinde kalmıştı. Babası bir av kazasında iki kardeşi tifodan üvey babası ve karısı intihar etmiştir. Bunca ölümün içinde yazdığı kitaplarda da hep ölümü kendi üslubu ile anlatmıştır.

Üniversite eğitiminden sonra bir süre Paris’te yaşadı ve kuzey Arjantin’in Missiones bölgesinde yer alan Tropikal ormanlara yerleşti. Burada vahşi yaşamın ölüm ve hayatı daha iyi anlayarak kaleme alacağını düşünmüştür. Oldukça ilginç bit yaşam tarzı olan Yabancı yazar Dünya çapında en çok okunan yazarlardandır. Aşk, Delilik ve Ölüm öyküleri okunmaya değer muazzamlık ta eşsiz bir kalemden çıktığı aşikar bir eserdir.

Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

Uruguaylı yazar Horacio Quiroga Latin Amerika’nın Poe’su olarak anılıyor; Cortázar, Borges ve Márquez’in yirminci yüzyıl başındaki öncülü sayılıyor. Öykülerinde akılla delilik, tutkuyla pişmanlık, aşkla hastalık birbirini kovalıyor, ölümse buluşma ânını bekleyen bir gölge gibi. Qurioga’nın en büyük temaları insanın faniliği ile aşk ya da dünyada bir yer gibi mutlak bir şey arayışı arasındaki dram, ölümün büyüleyiciliği ve dehşeti.

horacio

Tüm zamanların en iyi öykücüleri arasında gösterilen Horacio Quiroga Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri ile Türkçede ilk kez yayımlanıyor. Arjantinli usta eleştirmen Abelardo Castillo’nun kapsamlı önsözü ve yazar kronolojisiyle zenginleştirilen bu özel basımda Quiroga’nın öykü sanatı üstüne yazdığı dört denemesi de yer alıyor.

“Quiroga gerçekten de yalnızca hikâyeler anlatıyordu. Tıpkı Poe ya da Borges, Salinger ya da Rulfo gibi, hayatının bir ânında şu küçük gerçeği keşfetti: Öykü yazmak, unutulmaz bir hikâyeyi mümkün olan tek yolla anlatma sanatıdır.”

– Abelardo Castillo

Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri Kitap Ayrıntıları

Kitap Türü: Öykü, Edebiyat

Kitap Sayfa: 231

Kitap Kağıt: 2. Hamur

Kitap Baskı Yılı: 2018

Check Also

bir-iz-birak-kitap-özeti

Bir İz Bırak

Dünyayı kafanızdan silip atın, yeni bir dünya dünya düşünün ve orada yaşadığınızı varsayın. Kafamızda silip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir