Home / Edebiyat / Hitchcock – Truffaut Francois Truffaut, Alfred Hitchcock
Hitchcock Truffaut Francois Truffaut, Alfred Hitchcock

Hitchcock – Truffaut Francois Truffaut, Alfred Hitchcock

Fransız Yeni Dalgasının en büyük yönetmenlerinden biri olan François Truffaut’nun Hollywood’un İngiltere’den transfer ettiği gerilim sinemasının usta ismi Alfred Hitchcock ile yaptığı nehir söyleşi kitabı Hitchcock-Truffaut, uzun bir aradan sonra Türkçe’ye bir kez daha çevrilmiştir.

Şüphesiz sinema ile amatör ya da profesyonel olarak ilişki kuran ya da bir şekilde bu sanat dalına ilgi duyan okuyucu için güzel bir haber diyebiliriz.

Yayımlandığı dönemde oldukça ses getiren ve defalarca baskısı yapılan bu kitap iki uzak diyarda yaşayan ortak bir tutkunun peşinden giden iki yönetmenin yaptıkları güzel sohbetten öte her yönüyle çarpıcı fikirlerin okura aktarıldığı bir çalışma olduğundan en önemli el kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Kitap Tanıtım Metni

Hitchcock bence sinemayı “salt sinema” olarak ele alan en önemli ve ilk yönetmenlerden biriydi. Meşhur şakası “Benim filmlerim hayattan bir dilim değil, kekten bir dilimdir” sözü kitapta epey yer tutuyor! Boş bir şaka gibi görünen bu sözle bence Hitchcock aslında sanatla ilgili çok temel bir ilkeyi gözetiyor: Truffaut “Bir yönetmenin görevi anlatmak değil, göstermektir.” diyerek şakayı açıklarken, aslında herhangi bir sanat yaratısının en önemli ve onu esas değerli kılan özelliğinin “üretim ortamının kendisine” uyumluluğu olduğunu vurguladığını düşünüyorum.

Bu kitap bir sinema öğrencisi veya heveslisi için altın değerinde bir kaynaktır ve Hitchcock’un filmlerini hiç bilmeseniz bile size yararı olacaktır.

Yıllar içinde onun filmlerini izledikçe içinizde kitaba tekrar tekrar dönme isteği oluşacak ve her dönüşünüzde bazı şeyleri nasıl kaçırdığınıza şaşıracaksınız.

Yıllar sonra bugün hem Türkiye’de hem dünyada sinema büyük oranda tüccarların, pazarlamacıların, sosyologların, ideologların ve “salt sanat” hayranı sözde “yaratıcı yönetmen”lerin eline düşmüş durumda. Gerçek sinemacılar ne yazık ki azınlıkta. Elinizdeki kitabı okuduktan sonra bu gerçeği siz de kavrayacaksınız.

İlker Canikligil

Check Also

itiraf-profil

İtiraf-İskender Pala

Konstantinopolis’in  İstanbul isminini aldığı yıllar. Hristiyanların büyük Kartal diye andıkları  Fatih’in iline alimleri çağırmaktan büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir