Home / Edebiyat / Genç Werther’in Acıları Johann Wolfgang von Goethe
Genç Werther'in Acıları Johann Wolfgang von Goethe

Genç Werther’in Acıları Johann Wolfgang von Goethe

Genç Werther’in Acıları Goethe’nin kısa ama en unutulmaz eserlerinden birisidir. Yazarın henüz çok gençken yazdığı bu roman, yazıldığı sırada da Almanya’da pek çok kişiyi etkilemiştir. Mektuplar biçiminde yazılan kitabın konusu sıradan olmasına rağmen özellikle genç okurlar üzerinde derin biz iz bırakmıştır.

Werther ve Şehirden Kaçış

Kitap karşılıksız bir aşkı anlatır ve aşkın ne kadar acı olduğuna insan psikolojisini nasıl etkilediğine değinmiştir.  Daha doğrusu karşılığı vardır ama verilen başka sözler yüzünden hayata geçmemiş olan bir aşkı anlatır. Werther şehirde yaşayan, yalnız ve içine kapanık bir insandır.

Aynı zamanda bir aydındır. Şehir yaşantısı gün geçtikçe onu boğmakta ve daha fazla rahatsız etmektedir. Bir gün şehrin sıkıcı ve yalnız yaşantısından sıkılır ve Wahlheim’e yerleşir.

Burada karşılaştığı Lotte’ye aşık olur. Aslında Lotte Werther’e karşı boş değildir ve ondan etkilendiğini gizlemez. Ama o sırada nişanlı ve evlenmek üzeredir. Lotte için hayattaki en önemli şeylerden biri verdiğimiz sözlerdir.

O yüzden Werther’e olan duygularını görmezden gelip nişanlısıyla evlenmeye karar verir. Ancak evlendikten sonra Werther’le görüşmeye de devam ederler. Ailecek görüşseler de Werther ondan etkilenmeye devam eder. Lotte onunla olan ilişkisini bir türlü düzenleyemez ve nasıl davranacağında karar vermekte zorlanır.

Werther’in Ölümü

En sonunda Lotte Werther’le artık görüşmemeye karar verir. Ancak Werther için bu çok korkunç bir karardır. Kitap Werther’in yazdığı mektuplardan oluşur.

Mektuplarında bu olayın onu nasıl etkilediğini ve çektiği acıları çok etkileyici bir dille anlatır. Anlatım o kadar etkileyicidir okuyan herkes o dönemde kitabın etkisinden kurtulamaz.

Acıları dayanılamayacak hale geldiğinde Werther kendisini öldürmeye karar verir. Son bir mektupla bu kararını da belirten genç Werther’in intiharı okuyan herkesi derinden sarsmıştır.

Johann Wolfgang von Goethe bu eseri 25 yaşında yazmış ve yazdıktan sonra büyük bir üne kavuşmuştur. Ancak eseri okuyan ve o dönem Werther yaşlarında olan herkes kitabın etkisinden kurtulamamış ve hatta kendisini öldürmeye çalışanlar bile olmuştur. Yazar Werther’in hissettiklerini dile getirmekte çok başarılıdır.

Check Also

bir-iz-birak-kitap-özeti

Bir İz Bırak

Dünyayı kafanızdan silip atın, yeni bir dünya dünya düşünün ve orada yaşadığınızı varsayın. Kafamızda silip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir