Home / Edebiyat / Gazap Üzümleri
gazap üzümleri inceleme

Gazap Üzümleri

1929 Büyük Buhran tüm dünyada en çok hissedilen ekonomik bunalımlardan birisidir. Buhran aynı zamanda feodallikten ve tarım işçiliğinden tamamen sanayi çağına geçilmesini ve büyük fabrikalarda işçilerin sömürülmeye başlanması döneminin romanıdır. Gazap Üzümleri 1939 yılında yayımlandı ve büyük ses getirdi. Büyük Buhranın hemen ardından Kaliforniya’da yaşayan tarım işçileri tarımın kapitalistleşmesi gibi bir sorunla yüz yüze kaldı.

Toprakların Tekelleşmesi ve Tarımın Kapitalistleşmesi

Tarımın kapitalistleşmesi ile birlikte pek çok tarım işçisi işsiz kaldı ya da çok daha ağır şartlar altında çalıştı. Büyük topraklar geniş yığınlar halinde belirli grupların eline geçti ve artık kendi toprağını ekerek kendisini geçindiren insan yok olmaya başladı. Bu gelişme dünyanın her yerinde yaşanmış olsa da Amerika’daki etkileri daha derindir. Bu yüzden roman aynı zamanda Amerikan halkının kökenlerine de ışık tutar.

Kapitalizmin Soğuk Yüzü

Büyük Buhran’ın hemen ardından kapitalizmin yükselmesi ile birlikte pek çok insan açlıkla yüz yüze kaldı. Steinbeck bu insanların yaşadığı yokluk ve çaresizliği apaçık bir şekilde pek çok ayrıntıya yer vererek anlatır. Bu işçi ailelerinden sadece birisine odaklanmış olsa da romandan o dönemde pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı sorunları okuyabilirsiniz. Bu romanı ile Steinbeck hem insani çabaların hem hayallerin boşa çıkmasının zorluğunu anlatıyor. Buna rağmen her zaman ayakta kalmanın insani bir çaba olduğunu bir kez daha vurgular. Ayrıca gelmiş geçmiş en derin ve incelikli kapitalizm eleştirilerinden birisidir.

Check Also

bir-iz-birak-kitap-özeti

Bir İz Bırak

Dünyayı kafanızdan silip atın, yeni bir dünya dünya düşünün ve orada yaşadığınızı varsayın. Kafamızda silip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir