Home / Edebiyat / Büyücü John Fowles
Büyücü John Fowles

Büyücü John Fowles

Büyücü, yazar John Fowles’un yazdığı ilk romanıdır. Eser ilk defa 1966 yılında yayımlanmış ve yazarın basılan ikinci romanı olmuştur.

Küçük bir Yunan adasına öğretmen olarak giden ve orada kendisini usta bir düzenbazın yarattığı psikolojik yanılsamaların içinde bulan Nicholas Ufre’nin hikayesini anlatmaktadır.

Roman yayımlandığı dönemde en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bu başarının diğer bir nedeni ise 1960’lara psikonaliz ve mistizmin çok popüler olmasıdır.

Roman modern kütüphanenin en iyi 20. yüzyıl romanları listesinde 93. sırada yer almıştır. Eser son haline ise 1977 yılında kavuşmuştur.

Kitabın sonu ise belirsizdir. John Fowles, okurlarından iki olası sondan hangisinin olduğunu açıklaması için pek çok mektup almış. Fakat yazar, buna okuyucunun karar vermesi konusunda ısrar etmiştir.

Büyücü Kitap Özeti

Oxford mezunu akıllı bir genç olan Nicholas Urfe, Londra’da bir partide Avustralyalı bir kız olan Alison Kelly ile tanışır. Alison ile ilişkisinin ciddiye binmesinden korkan Nicholas, bir Yunan adası olan Phraxos’ta İngilizce öğretmenliği yapması yönündeki teklifi kabul eder ve oraya taşınır.

Böylelikle umduğundan daha hızlı gelişen ilişkisinden kaçabilir. Bir Akdeniz adasında yalnız kalan adam çok sıkılı ve depresyona girer. Bu sıkıntılı günlerde de uzun yürüyüşlere çıkar.

Yürüyüşlerinin birinde Maurice Conchis isminde, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere yardım ettiği iddiaları olan zengin bir Yunan ile tanışır. Conchis, evinde yalnız yaşamaktadır.

Kitaptaki baş karakter Nicholas bir anda kendini Conchis’in psikolojik oyunlarının , hayat hakkındaki paradoksal fikirlerinin, gizemli kişiliğinin içinde bulur.

İlk başlarda bu tanrıcılık oyunu Nicholas’a şaka gibi görünür ancak olaylar gelişip büyüdükçe Nicholas’ın neyin gerçek neyin sanal olduğunu anlama yeteneği kaybolmaya başlar.

Tercihi ve bilgisi dışında bu oyunun bir oyuncusu olur ve Nazi işgali canlandırmalarının , absürt ve sade oyunlarının , Yunan mitolojisi parodilerinin Conchis’in değil, kendi yaşamının bir parçası olduğunu fark eder.

Kitap 1968 yılında Guy Green tarafından sinema filmine alınmıştır. Filmin senaryosunu John Fowles yazmıştır. Film Mayorka adasında çekilmiş, uyarlama başarısız bulunmuştur.

Michael Caine, filmin içinde bulunduğu en kötü film olduğunu çünkü oradaki hiç kimsenin eserin ne hakkında olduğunu anlamadığını belirtmiştir. Filmin DVD’si ise 17 Ekim 2006 yılından yayınlanmıştır.

Check Also

Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş

Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş

Yazarın ilk Kuşlar Yasına Gider kitabını okumuştum, konu hakimliğine ve betimlemelerine hayran kalmıştım. Gecenin Gecesi, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir