Home / Edebiyat / Bir İdam Mahkumunun Son Günü
bir-idam-mahkümünün-son-günü-kitap

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Bir adamı öldüren mahkum cezalandırılır ve bir ay sonra idam kararı alınır. Hakkında idam kararı alınan adam bie ay boyunca gece gündüz demeden ölümü düşünür. Her gün ölümü düşünmek idam günü gelmeden onu yavaş yavaş öldürmeye başlamıştır. Adam artık ölümü düşünmek ve onu kurgulamaktan başka bir şey yapamaz hale gelir. Mahkumun artık psikolojisi bozulmuştur ve ruhi olarak pek çok değişime uğramıştır. Mahkum adam heran kendisinin affedileceğini ve idam kararının hapis cezasına çevrileceğini düşünerek umut bağlamıştır. Kitapta mahkumun ölüm düşüncesiyle yaşadığı psikolojik değişimleri anlatılmaktadır.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Açıklaması

Victor Hugo (1802-1885): Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan sanatçı, edebi ününü şiirleri ve oyunları ile kazandı. Romantik akımın en tanınmış adları arasında yer aldı. Toplumsal sorunlar ve politikayla yakından ilgilendi, 1848 ayaklanmalarının ardından Kurucu Meclis’e katıldı, daha sonra milletvekilliği yaptı, l’Evénement adlı bir gazete çıkardı. 1852’de Louis Bonaparte’ın imparatorluğunu ilan ettiği hükümet darbesine karşı çıktığı için sürgün edildi.

Cezası 1859’da sona erdi, fakat imparatorluk yıkılana kadar gönüllü olarak sürgünde kaldı, 1870’de Fransa’ya döndü. 1871’de Paris Komünü’nü desteklemese de komüncüleri savundu. Victor Hugo 1829 yılında yayımladığı Bir İdam MahkûmununSon Günü adlı romanıyla idam cezasına taviz vermez bir tavırla karşı çıktı. Klasik edebiyatın şaheserleri arasında yer alan Notre-Dame’ın Kamburu ve Sefiller adlı romanlarıyla dünya edebiyat tarihine geçti.

Check Also

gor-beni-kitap-ozeti

Gör Beni

Bir aile düşünün Cumhuriyet kadınları, kadınlarımız ve insanlarımız ne kadar güçlüymüş diyen. Kitabı okudukça Cumhuriyet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir