Home / Edebiyat / Albert Camus Sisifos Söyleni
Albert Camus Sisifos Söyleni

Albert Camus Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni, Albert Camus’un 1942 yılında yayımladığı felsefi bir denemedir. intihar ve özellikle saçma kavramını inceleyen felsefi temellere dayalı önemli bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır.

Albert Camus’un fikrinin temelinde yatan saçma kavramı bu denemede kendini ve bu terimin doğmasına zemin hazırlayan şartları göstermektedir.

Saçma olanın ve intiharın doğmasına zemin hazırlayan etmenler üzerinde duran yazar, sonunda mitolojik bir kahraman olan Sisifos’un öyküsünü anlatarak saçma duygusuna mağlup olmak istemeyen yaşamın saçmalığını kavrayan bir mahkumun isyanını anlatmaktadır.

Sisifos Söyleni Kitap Analizi

Albert Camus, bu yapının girişinde önemli olan tek bir felsefi problemin bulunduğunu, bunun da intihar olduğunu dile getirerek hayatın yaşamaya değip değmediğini sorgulamanın felsefenin temek sorusuna cevap vermek olduğunu ifade etmektedir.

Yazara göre kişiyi intihara sürükleyen birden çok neden bulunsa da bunların başında kişinin ölümlülüğünün bilincine varması ile yaşamın aslında ne kadar boş ve anlamsız olduğu düşüncesi gelmektedir.

Camus’a göre insanın ölümü tercih etmesi yaşama yenilmesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ölüm demek hayatın mücadeleye değmediğini dile getirmektir.

Ancak her ne kadar hayat zor olsa da insanı çoğu yerde çöküntüye uğratsa, kötülüklere, haksızlıklara, acılara maruz bıraksa da yaşamak tüm bu olumsuzluklarla mücadele etmektir. Olması gereken de budur.

Burada anlatılmak istenen zamana göre yaşamak yerine canının istediği gibi, tutkularını sınırlamadan, hiçbir şeyi umursamadan anı yaşamaktır.

Bu nedenle de onun için tek bir aşk ya da tek bir bireye bağlanmak diye bir şey yoktur. Her şeyin verdiği zevk, mutluluk başkadır. Birey de bu mutlulukların hepsini yaşamalıdır.

Albert Camus’un düşüncesine göre Sisifos’un çabası bireysel başkaldırıya bir örnektir. Yazara göre gerçek anlamda saçma duygusundan kurtulmak için dayanışma ile ortak halde başkaldırmak, bunu yaparken de ölüme değil hayata evet demek gerektiği fikridir.

Check Also

Bulantı Jean Paul Sartre

Bulantı Jean Paul Sartre

Jean-Paul Sartre‘ın ilk yayınlanan romanı olan Bulantı, hem varoluşçu idealler üzerine genişletilmiş bir deneme hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir