Home / Çocuk & Gençlik / Ahmet Yılmaz Boyunağa Yankılı Kayalar
Ahmet Yılmaz Boyunağa Yankılı Kayalar

Ahmet Yılmaz Boyunağa Yankılı Kayalar

Yankılı Kayalar, kitabını bir arkadaş tavsiyesi üzerine okudum. Kitapta anne ve babasını kaybetmiş iki kardeşin çektiği sıkıntıları anlatmaktadır. Dayılarının yanına gelen Mehmet ve kız kardeşi orada pek çok zorluğa göğüs germek zorunda kalırlar.

Yazar, Ahmet Yılmaz Boyunağa, kitabında bizlere idealist bir köy çocuğunun ideallerine ulaşması için yaptığı fedakarlığı, azmi ve kız kardeşi ile beraber hayatın zorluklarına karşı yıkılmadan verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

Mutlaka okuyup ders almanız gereken bir kitap diyebilirim. Her ne kadar kitabın türü çocuk ve gençlik olsa da yetişkinlerinde okuyup ibret almaları gereken bir eser. Yazarın eline emeğine sağlık.

Yankılı Kayalar Kitap Tanıtım Metni

İç resimlemelerini İsmail Bahat’ın yaptığı roman, 9 yaş ve üstü okurlara roman okumanın keyfini yaşatacak, onları hayata hazırlayacak, kendi ayakları üzerinde durmaları konusunda onları cesaretlendirecek bir A. Yılmaz Boyunağa klasiği.

“ben, Doğu Anadolu’nun bir dağ köyünde doğdum. Köyümüz, başı karlı ve dumanlı bir dağın eteklerindedir. Kışlarımız, hep karlı geçer;kısa süren yazımıza da doyum olmaz.

Bizler yazı sabırsızlıkla bekleriz; çünkü hepimiz yaza, o tatlı sıcağa hasretiz. Hele biz çocuklar! Yaz aylarında, kışın birikmiş olan enerjimizi, yüksek kayaların tepesinde, ya da aşağıda ovada akan çayda harcarız.

Korkunç kayalıklar, bizim oyun yerlerimizdir.Bazen, keçiler gibi dağa tırmanır, yankı yapan kayalara sesleniriz…”

Kitapta idealist bir köy çocuğu olan Mehmet’in idealine ulaşmak adına yaptığı fedakarlıklar, gösterdiği azim ve kız kardeşiyle birlikte hayatın zorluklarına karşı yılmadan verdiği mücadele anlatılıyor.

Bir ideale sahip olmanın verdiği gücü ve inancı genç okurlara kuvvetle hissettiren, azim ve sabrın her zaman kazandığını bir kez daha gösteren “Yankılı Kayalar”, Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın usta kaleminden çıkmış bir roman.

MEB’in tavsiye ettiği 100 temel eserden…

Check Also

Ölümsüz Aile Natalie Babbitt

Ölümsüz Aile Natalie Babbitt

Yazar Ölümsüz Aile, başlıklı romanı ile ölümsüzlük konusunu işlemektedir, fakat herkesin arzuladığı bir şekilde değil, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir