Home / Edebiyat / Ahmet Ümit: Patasana
Ahmet Ümit: Patasana

Ahmet Ümit: Patasana

Ahmet Ümit Polisiye türünde romanlarla adını duyuran ve bu tür kitaplarda en iyi tek yazar olarak anılan Ümit’in Patasana romanı sevenleri tarafından oldukça sevilmiş ve 2017 yılında Everest yayınları tarafından tekrar basılmıştır. Kitap okuyan herkesi aşk, polisiye ve eski tarih döngüleri içerisine alarak sarıp sarmalar vaziyette Ahmet Ümit’in muhteşem anlatımı ile tatlanmıştır.

Kitaplıklarda yerini alacak ve her okuyucu kitlesine uyum sağlayacak bir romandır. Hayatımızda her daim yer alması ve daha çok kitaplarını okumamız dileğimle!

Ahmet Ümit: Patasana Kitap

Gaziantep yakınlarıdaki Antik Hitit kentinde bir kazı. Üç bin yıl önce yazılmış tabletler. Tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. Yazman Patasana’nın itirafları. Parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar… Hititlerin tükenişi, Asurlular… Osmanlının son dönemleri, Ermeniler… Günümüz Türkiyesi, Kürtler… Akan kardeş kanı.

patasana

Bu toprakların değişmeyen yazgısı: Şiddet ve aşk… Bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt… Bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme… “Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. Alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. Yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. Bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek Hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı.

Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, ‘Sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,’ yazılan Saray Başyazmanı Patasana.”

Patasana Kitap Detayları

Kitap Türü: Edebiyat, Polisiye

Kitap Sayfa: 400

Kitap Baskı Tarihi: 2017

Kitap Yayın evi: Everest Yayınları

Check Also

bir-iz-birak-kitap-özeti

Bir İz Bırak

Dünyayı kafanızdan silip atın, yeni bir dünya dünya düşünün ve orada yaşadığınızı varsayın. Kafamızda silip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir