Home / Edebiyat / Ağrıdağı Efsanesi Yaşar Kemal
Ağrıdağı Efsanesi Yaşar Kemal

Ağrıdağı Efsanesi Yaşar Kemal

Roman Ağrı Dağında bulunan dağ köylerinden birinde yaşayan Ahmet ve o dönemde oranın yöneticisi olan Mahmut Han’ın kızı Gülbahar arasındaki aşkı ve bu sevdalıların kavuşmak için yaptıklarını anlatan kitapta hiçbir zaman doğru yoldan vazgeçmemek ve hakkına razı olup haksız rekabete baş vurmanın gerektiğini anlatmaktadır.

Ağrıdağı Efsanesi, hem hikaye hem de roman anlatıcısı özelliği taşımaktadır. Metnin ortasında gerçek anlamda bir hikaye anlatıcısının, metne girdiği görülmektedir.

Romanda olaylar üçüncü ve birinci şahısların ağzından anlatılmıştır. Hem ilahi anlatıcı bakış açısı hem de kahraman anlatıcı bakış açısı bir arada kullanılmaktadır.

Eser Hakkında Değerlendirme

Ağrıdağı Efsanesi, Yaşar Kemal‘in destansı romanlarından biridir. İlk basımı 1970 yılında yapılan roman Ağrı Dağındaki bir dağ köyünde yaşayan Ahmet ve Mahmut Han kızı Gülbahar arasındaki aşkı ve kavuşmaları için yaptıklarını anlatmaktadır.

Bu destanın geçtiği dönemde yaşamış halkın kültürü ve ananelerine de yer verilmiştir. Bunların dışında roman anlattığı destanın karakterleri üzerinden insan psikolojisini irdelemektedir.

Yazar Hakkında

Yaşar Kemal, Muradiye İlçesine bağlı Ernis köyünden olan bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Kendi deyimi ile Türkmen köyünde tek Kürt ailenin çocuğu olarak doğup büyümüş, evde sadece Kürtçe köyde ise Türkçe konuşan biriydi.

Birinci dünya savaşından sonra Osmaniye’nin ilçesine bağlı olan Hemite köyüne yerleşmiştir. Beş yaşında babasının camide öldürülmesine tanık olan Yaşar Kemal ortaokul döneminde çeşitli işlerde çalışmıştır.

1942 yılında Adana Halkevi Ramazanoğlu kitaplığında memurluk yapmıştır. 1941-42 yılları arasında Zirai Mücadelede ırgat başlığı, daha sonra Kadirli’nin Bahçe köyünde öğretmen vekilliği yapmıştır.

Check Also

itiraf-profil

İtiraf-İskender Pala

Konstantinopolis’in  İstanbul isminini aldığı yıllar. Hristiyanların büyük Kartal diye andıkları  Fatih’in iline alimleri çağırmaktan büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir